Gez & Gör

Tatil planlarınızı Kuşadası için yapmaya başladıysanız; Kuşadası’nı sadece deniz ve eğlenceden ibaret görmenin yanlış olacağını bilmeniz gerek. Kuşadası’nın medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyanın tam ortasında olması binlerce yıl eskilerden kalma mirasın da bugünlere kadar gelebilmesine neden olmuştur.Kuşadası gezilecek yerler listemiz ile bölgede görülmesi gereken doğal ve tarihi güzellikleri sizler için listeledik.

Kuşadası Gezilecek Yerler Listesi

Eğer tatil planlarınız Kuşadası üzerine ise belki de tatil sürenizi biraz uzatırsınız. Çünkü Kuşadası’nda görmeniz gereken çok fazla yer var.

Kuşadası Milli Park

Kuşadası Milli Park

1966 yılında yapılan düzenleme ile Milli Park olarak ilan edilen alan, Kuşadası’na 28 kilometre kadar uzaklıkta. Park’a ilk girdiğiniz andan itibaren kendinizi cennete yaptığınız bir yolculuğun ortasında hissedebilirisiniz. Denize doğru inerken seyir teraslarından bile görebildiğiniz deniz tabanını yüzerek daha da yakından izleyebilirsiniz.

 

Güvercinada Kalesi

Kuşadası Güvercinada Kalesi

Kuşadası’nın simgesi haline gelmiş olan kale, Mora İsyanı’nda ortaya çıkabilecek olası saldırıları engellemek amacı ile yaptırılıyor. Oldukça özel alanlardan birisi olmasına rağmen ranta kurban gitmeye başladığını da söylemek yanlış olmaz. Daha da kötü hale gelmen gidip görmenizde yarar var.

Magnesia Antik Kenti

Magnesia Antik Kenti

 

Zamanında çok fazla kıymeti bilinememiş ve antik kentin neredeyse içinden bir yol geçirilmiş olsa da özellikle yabancı turistlerin göstermiş olduğu ilgiden sonra yapılan kazı çalışmaları sonucu Artemis, Agora ve Zeus tapınakları gibi önemli detaylar kentin derinliklerinden gün yüzüne çıkarılabilmiştir.

Milet Tiyatrosu

Millet Tiyatrosu

Didim sınırları içerisinde yer alsa da Kuşadası’na kadar gidip de buraya uğramak olmaz. Helen-Roma dönemi yapılarından birisi olan tiyatro akustiği ve halen ayakta kalabilmiş yapısı ile oldukça dikkat çekicidir.

ZEUS MAĞARASI

Kuşadası Zeus Mağarası

 

Dağdan gelen soğuk su ile denizden gelen tuzlu suyun karışması ile doğal bir maden suyu oluşan mağarada yüzmek, sizin için oldukça farklı deneyimlerden birisi olabilir. Mitolojiden izler taşıdığına inanılan mağara, Kuşadası’nda az bilinen ama oldukça özel olan yerlerden birisi.

Davutlar

Kuşadası Davutlar

Eğer uzun uzadıya devam eden plajlarda kalabalığın arasına karışıp denizin tadını çıkarmak isterseniz bunun için en güzel yer Davutlar. Denizin ve eğlencenin tadını bir arada alabileceğiniz en merkezi yerlerden birisi.

EFES ANTİK KENTİ

Efes Harabeleri

Efes Harabeleri Kuşadası gezilecek yerler listemizde bulunuyor.Selçuk’ta bulunan Efes Harabeleri de Kuşadası’na kadar geldikten sonra (Kuşadası’na sadece 18 km) görmeden dönülmeyecek yerler arasında. Şehrin kuruluşunun M.Ö. 6000’li yıllara kadar dayandığı düşünülse de bugün yer alan bir çok kalıntının Helenistik dönemden, yani tahminen 3000 yıl öncesinden kalma olduğu düşünülmektedir. Ancak Dünya’dan her sene milyonları aşan turistin geldiği bir yer olmasına rağmen hak ettiği değeri maalesef görememiş ve restore aşamasında çok ciddi hatalar yapılmıştır.

 

Not: Efes Harabeleri için Müze Kart geçerli olsa da yamaç evleri için ekstra ücret talep edilmektedir.

DİLEK YARIM ADASI MİLLİ PARKI

Dilek Yarımadası Kuşadası Gezilecek Yerler

Kuşadası gezilecek yerler listemizde Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli parkı yer alıyor.Bölgede kamp, doğa yürüyüşü veya bisiklet turu yapabilirsiniz.Harika plajının tadınıda çıkarabilirsiniz.